Ринок землі в Україні запрацює найближчим часом – 28 квітня Володимир Зеленський підписав довгоочікуваний закон «Про обіг земель сільськогосподарського призначення». Вперше за всю історію незалежності в державі повністю скасовується мораторій та запроваджується вільний ринок земель сільгосп призначення. Як відбуватиметься процес купівлі-продажу аграрних угідь та чи не стануть українці заручниками олігархів-монополістів – ці питання сьогодні хвилюють кожного землевласника.

Які проблеми вирішить скасування мораторію та запровадження відкритого ринку земель?

Заборона на продаж сільськогосподарських земель на ринку, який буде доступний усім учасникам, в Україні діяла з 2002 р. Весь цей час землевласники мали право лише здавати паї в оренду, максимальний термін якої складав 50 років. Довготривалий мораторій по суті призвів до розвитку альтернативного, незаконного ринку земель сільськогосподарського призначення. Порушуючи усі правила, деякі власники під виглядом «оренди» продавали свої ділянки. А відсутність чесної конкуренції призвела до катастрофічного падіння цін, внаслідок чого селяни недоотримали десятки тисяч гривень законного доходу.

Відносно швидкі зрушення в питаннях, які стосуються реалізації земель сільськогосподарського призначення, викликані в першу чергу вимогами міжнародної спільноти. Так, відкриття ринку землі стало обов’язковою умовою отримання чергової кредитної позики від Міжнародного валютного фонду. Також відсутність перспективи на власний розсуд розпоряджатися земельними паями, які належать семи мільйонам українців, засудив Європейський суд з прав людини.

За якими правилами працюватиме ринок с/г земель в Україні?

Протягом трьох десятиліть питання створення в Україні вільного ринку землі ставало темою політичних спекуляцій та маніпулювання настроями українців. За останніми даними кожен шостий громадянин країни володіє земельним паєм. Загальна ж площа угідь, призначених для ведення сільського господарства, складає майже 43 млн. га. З них мораторій накладено на 41,5 млн. га. Якщо говорити про форму власності, то 10,4 млн. га належать державі, в той час як 28 млн. га володіють прості селяни. За новим законодавством вони підлягатимуть продажу в першу чергу і саме з реалізації приватних земельних паїв в Україні розпочнеться ринок с/г землі.

Згідно із новим законом «Про внесення змін до законодавчих актів щодо обігу земель сільгосппризначення», можливість купувати аграрні угіддя спочатку отримають фізичні особи-підприємці. І хоча нормативно-правова база прийнята у 2020 р., ринок землі в Україні повноцінно запрацює лише через рік. З 01 липня 2021 р. для покупців діятиме обмеження – одна особа має право придбати ділянку площею не більше 100 га. Через 3,5 роки учасниками ринку нарешті стануть і юридичні особи. З обов’язковою умовою – їх власники також мають бути громадянами України, а ліміт для однієї організації становить 10 000 га.

Також закон не передбачає продажу на нових ринках землі, яка є державною або комунальною власністю. Що ж до реалізації сільгосп угідь іноземцям, то Президент пропонує вирішити це питання шляхом голосування на всеукраїнському референдумі.

Формувати ринок земель сільськогосподарського призначення допоможуть майданчики Прозорро.Продажі

Реалізація сільгосп угідь відбуватиметься на сучасних електронних торгах. Початкову вартість виставленої на продаж землі визначатиме попередня нормативно-грошова оцінка. Проведені експертами розрахунки вже дозволяють зробити певні висновки. За словами Тараса Висоцького, заступника міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства, при оптимістичному прогнозі стартова ціна одного гектару аграрних угідь може досягати 2200 доларів. Однак певні обмеження, наприклад, заборона на продаж земельних паїв іноземним громадянам, суттєво зменшить їх вартість. Тож найпевніше землевласники зможуть розраховувати максимум на 1500 дол./га.

Довгий час відкриття повноцінного ринку землі в Україні було неможливим через тотальний безлад у Держгеокадастрі та корумпованість усієї державної системи. За таких умов суттєво збільшувалися ризики продажу найкращих ділянок окремим монополістам, у результаті чого стратегічний для країни ресурс належав би лиш кільком особам. Та за останні роки ситуація змінилася – уникнути порушень і зловживань на ринку с/г земель допоможе система електронних аукціонів Прозорро.Продажі.

Засноване за ініціативи волонтерів, громадських активістів, українського уряду, вітчизняних і міжнародних антикорупційних організацій, НБУ і ФГВФО, ДП «Прозорро.Продажі» швидко довело свою ефективність. По суті система складається з двох рівнів – ЦБД2 і окремих електронних майданчиків, які здійснюють усю роботу з учасниками аукціонів. Головною особливістю публічних торгів є їх повна прозорість та незаангажованість. Стати повноцінним учасником ринку землі сільгосп призначення та мати необмежений доступ до аукціонів сьогодні може будь-хто. Для цього достатньо зареєструватися на майданчику sale.uub.com.ua, сплатити обов’язкові платежі та у потрібний момент зробити ставку на обраний лот.

Аукціони з продажу землі сільськогосподарського призначення на майданчику «Української універсальної біржі»

За три роки роботи на ProZorro.Sale оголошено 286 тис. прозорих аукціонів, на яких зареєструвалися 19 800 учасників. За цей час державний бюджет поповнився на 25 млрд. грн. Чималу частку від цієї суми сплатили клієнти майданчика «Української універсальної біржі».

Після запуску ринку землі прийняти участь у торгах ви зможете на електронному майданчику sale.uub.com.ua. З усіма питаннями звертайтеся до нашого контакт-центру - (044) 221-32-33. Підписуйтеся на регулярну електронну розсилку та інтелектуальний Telegram-бот УУБ – вчасно дізнавайтеся про нові аукціони!