Наразі вітчизняні фахівці не поспішають давати якусь конкретну характеристику ринку землі сільськогосподарського призначення, адже в Україні він повноцінно запрацює лише з 01 липня 2021 року. Та вже зараз можна спрогнозувати, що економіку нашої країни чекають значні зміни. І надважливо, щоб вони відбувалися максимально чесно та прозоро.

Характеристика ринку землі с/г призначення як виробничого ресурсу

В економіці використовується наступна характеристика ринку землі: це комплекс економічних та юридично-правових відносин, які неодмінно виникають між його учасниками в процесі передачі права власності на ділянки сільськогосподарського призначення. Це може бути купівля, продаж, обмін, використання земельних угідь у якості заставного майна під час оформлення кредиту або їх внесення до статутного капіталу підприємства.

Досі ринку землі сільгосп призначення в Україні фактично не існувало, а власники окремих ділянок (паїв) – а це близько 7 млн. українців – могли їх лише успадковувати або здавати в оренду. Окремі особи ризикували проводити незаконний продаж, на паперах оформлюючи фактичну зміну власника як передачу у тимчасове користування строком на 50 років.

Характеристика ринку землі сільськогосподарського призначення в цифрах:

  • розмір загального земельного фонду – 60,3 млн. га;

  • сумарна площа с/г угідь – 42,7 млн. га;

  • з них земля, на яку поширювалася дія мораторію – 41,5 млн. га;

  • перебуває у приватній власності – 31,1 млн. га;

  • належить державі – 10,4 млн. га.

У загальноприйнятому понятті ціни на аграрні угіддя мають формуватися під впливом попиту і пропозиції. Однак ринок землі має специфічну характеристику – цей ресурс не є відновлюваним, тож його обсяги не збільшаться навіть при планомірному зростанні попиту. Звичайно, на вартість земельної ділянки впливатиме й родючість ґрунту та, відповідно, потенційна прибутковість від ведення бізнесу.

Характеристика ринку землі в Україні, особливості реалізації ділянок сільгосп призначення на аукціонах Prozorro.Sale

Наразі достеменно не відомо, як саме проходитиме реалізація земельних ділянок с/г призначення. Точно можна сказати лише те, що ця процедура має бути відкритою, без корупційних махінацій і тіньових домовленостей. На щастя ми вже маємо дієвий інструмент, завдяки якому головною характеристикою ринку землі стане саме прозорість.

На електронних аукціонах Прозорро.Продажі в Україні вже чотири роки успішно реалізовують чи здають в оренду найрізноманітніше державне або комунальне майно – нерухомість, транспортні засоби, земельні ділянки, готелі, бази відпочинку, вагони «Укрзалізниці», активи збанкрутілих підприємств, заводи «Укрспирту», літаки, пароплави та багато іншого. Сумарний прибуток, який після перемоги сплатили учасники спеціальних майданчиків на зразок sale.uub.com.ua, вже перевищив 34 млрд. грн. А головне – такі торги легко контролювати, адже у відкритому доступі публікується уся інформація про їх організаторів та переможців.

Підписуйтеся на електронну розсилку та Telegram-бот майданчика Української універсальної біржі – слідкуйте за появою перших аукціонів з продажу землі сільськогосподарського призначення. У разі виникнення питань звертайтеся до наших консультантів за телефоном (044) 221-32-33.