Попит і пропозиція на ринку землі – актуальні питання, які в світлі ухвалення закону №552-ІХ наразі турбують українських аграріїв. Десятиліттям мораторію, безлічі суперечок, маніпулювань думками суспільства нарешті покладено край. Однак досі незрозуміло, як врешті відбуватиметься процес продажу сільськогосподарських угідь та чи задовольнить існуючий рівень пропозиції потенційний попит на ринку.

Особливості попиту і пропозиції на ринку землі в Україні

Згідно офіційного визначення, земля являється особливим господарським та економічним ресурсом, що не підлягає природному відновленню. Її цінність напряму залежить від затребуваності виготовленої з її допомогою сільськогосподарської продукції. Ринок землі, попит і пропозиція на ньому напряму пов’язані з тим, наскільки тісно взаємодіють продавці і покупці під час продажу цього товару.

Земельний фонд України нараховує більше 60 млн. га ґрунтів різних видів. Майже 43 млн. га з них – це землі сільськогосподарського призначення, які складаються з ріллі, багаторічних насаджень, пасовищ та сіножатей. З них близько 10 млн. га належать державі, а 31,1 млн. га – приватним особам. І якщо питання продажу державних сільгосп угідь поки що лишається відкритим, останні власники зможуть вільно реалізовувати вже з 01 липня 2021 р.

Легко здогадатися, що кожна країна має чітко обмежені обсяги пропозиції земель с/г призначення. Вона не зміниться, навіть якщо вартість товару зростатиме надшвидкими темпами. Тож активна роль на ринку землі відводиться саме попиту. У випадку з настільки специфічним товаром, як аграрні угіддя, він буде напряму залежати від популярності продукції, що на них виготовляється. Попит на конкретну ділянку також пов’язаний з родючістю ґрунту, перспективами її покращення, географічним розташуванням, близькістю транспортних шляхів.

Ринок землі, аналіз попиту і пропозиції на електронних торгах Прозоро.Продажі

Наразі питання, пов’язані з відкриттям ринку землі та перспективним попитом і пропозицією на ньому викликають в суспільстві чимало суперечок. Головна проблема, яка хвилює пересічних громадян – скуповування найкращих ділянок вітчизняними олігархами та міфічний «розпродаж» українського чорнозему іноземцям.

Заспокоїти українців, а головне – забезпечити прозоре функціонування ринку с/г землі – першочергове завдання уряду. На щастя, нам не потрібно «вигадувати велосипед». Протягом останніх чотирьох років в Україні успішно функціонує Prozorro.Sale – новаторська система, створена для організації електронних аукціонів з продажу державного та комунального майна. Купуючи ділянку сільгосп землі через спеціальний майданчик на зразок sale.uub.com.ua, ви можете бути впевнені у чесності та прозорості торгів. Весь процес відбувається публічно, що повністю виключає будь-які корупційні схеми або втручання в аукціон сторонніх осіб. Також за допомогою статистичних даних, зібраних ДП «Прозорро.Продажі», легко відслідковувати найменші зміни попиту і пропозиції на ринку землі.

Зареєструйтеся на електронному майданчику Української універсальної біржі та слідкуйте за появою аукціонів з продажу землі за допомогою щоденної E-mail-розсилки та нашого Telegram-бота.