Звісно, поки що зарано робити конкретний прогноз щодо ринку землі в Україні, адже офіційно її продаж почнеться лише з 01 липня 2021 р. Впевнено можна сказати тільки, що наша економіка зазнає суттєвих змін. Цього кроку від влади чекали давно. Та по-справжньому виграшним він стане тільки у разі використання для реалізації земельних ділянок с/г призначення дійсно прозорих інструментів. Одним із них являються електронні аукціони Прозорро.Продажі.

Ринок землі в Україні, прогноз щодо цін на сільгосп угіддя

За десятиліття мораторію питання продажу землі сільгосп призначення обросло численними міфами та «жахачками». Довгий час людям доносили думку, що у разі скасування заборони українські чорноземи розпродаватимуть іноземцям. Або їх за безцінь викуплять власні аграрні монополісти. Однак вітчизняні та закордонні експерти склали набагато оптимістичніший прогноз щодо ринку землі в Україні.

Закон «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» новий уряд ухвалював за скороченою процедурою. У значній мірі ця історична подія відбулася під тиском Міжнародного валютного фонду та західних партнерів України. Однак саме завдяки цьому 7 мільйонів українців нарешті здобули законне право розпоряджатися своєю нерухомістю, а конкретно – купувати, продавати, обмінювати, використовувати її у якості заставного майна.

Та затвердження нормативно-правової бази – це лише початок. Для встановлення повноцінних земельних відносин держава має забезпечити безперешкодне кредитування фермерів, які виявлять бажання придбати орендовані паї. Водночас, враховуючи існуючий рівень корупції, оптимістичний прогноз по ринку землі в Україні передбачає обов’язковий захист дрібних підприємців від рейдерів.

Також необхідно провести незалежну (експертну) оцінку земельних ділянок. Сьогодні приблизна вартість 1 га аграрних угідь складає 1000-1500 дол., в той час як у сусідній Польщі цей показник складає 10 000 дол., а у Німеччині взагалі перевищує 30 000 дол./га.

Провідні фахівці галузі вважають, що до 2030 року вартість приватних земельних ділянок с/г призначення лишатиметься мінімальною. До того ж, передбачається, що першочергове право викупу належатиме орендатору. Та чи зможе фермер запропонувати власнику реальну ринкову ціну? Це питання лишається відкритим. У будь-якому випадку уникнути спекуляцій, пов’язаних з ринком землі в Україні, за прогнозом фахівців майданчика sale.uub.com.ua допоможуть публічні аукціони Prozorro.Sale.

Прогноз по ринку землі в Україні у розрізі її продажу на електронних торгах Прозорро.Продажі

З 2016 р. значна частина державного та комунального майна у нашій державі реалізовується на спеціальних електронних аукціонах. Для участі в них не потрібно шукати корисні знайомства чи платити відкати. Достатньо зареєструватися на одному з майданчиків, підключених до системи Prozorro.Sale, наприклад онлайн-платформі sale.uub.com.ua.

Щодо використання прозорих торгів на ринку землі в Україні, то тут прогноз досить оптимістичний. За проведенням таких аукціонів можна спостерігати в режимі реального часу. Також у системі публікуються усі документи, які підтверджують особистість/сферу діяльності учасників та допомагають виявити порушників. До того ж, чесна конкуренція на рівних умовах стимулюватиме встановлення ринкових цін на стратегічно важливий ресурс.

Слідкувати за появою електронних торгів з продажу с/г землі зручно за допомогою E-mail-розсилки та Telegram-бота майданчика Української універсальної біржі. У разі виникнення питань звертайтеся до наших менеджерів за телефоном (044) 221-32-33.