Власенко Олексій Валерійович директор Української універсальної біржи, розповідає про роботу своєї установи, бачення розвитку ринку біржових відносин в Україні та ведення прозорої торгівлі.

Дякуємо Вам, що знайшли час для бесіди. Розкажіть, будь ласка, про Українську універсальну біржу. Наскільки я знаю, в Україні існує чи не півтисячі бірж, чим же Ваша біржа відрізняється від сотень інших?

Більшість людей сприймає біржі, як щось з області квантової фізики та не бажає поглиблюватися у питання розвитку біржового ринку в Україні. У час здобуття Незалежності, мало хто з народних депутатів розумів важливість жорсткого контролю над біржовим ринком, а тому було прийнято дуже ліберальний законодавство, що й досі регулює функціонування товарних бірж. Результатом цього стало неконтрольоване зростання кількості товарних бірж, які у своїй більшості не функціонують сьогодні. Приблизно 80% таких бірж – це історія однієї-двох «операцій», а після того, як все відбулося, цю установу просто не ліквідовували. Отже на папері, вони дійсно існують. Інші 20% - це біржі, які намагаються дійсно боротися за надання послуг організатора торгів на різних ринках.

Що стосується нас, то Українська універсальна біржа – це фундаментальна установа, що була створена у 1997 році. Ще тоді засновники бачили перспективи у створенні прозорих умов ведення торгівлі та необхідності впровадження ринкових інститутів. За весь період нашої діяльності, ми не простоювали й дня. Результатом такої роботи стало те, що на сьогодні Українська універсальна біржа стала чи не найбільшою товарною біржою України. Тільки наш штат нараховує понад 70 спеціалістів високого рівня. Наш статутний капітал дозволяє нам займатися організацією торгів навіть на фондовому ринку, але для нас цікавіше та, на нашу думку, перспективніше розвивати товарні ринки, а тим паче в Україні, де ринок глибоко недооцінений.

Чому так важливо розвивати біржові інструменти торгів та підтримувати біржі?

Україна – це багата країна, але для того, аби побачити це багатство, слід першою чергою навести лад у торгівлі та ціноутворенні. Без цього жоден план розвитку тієї чи іншої галузі немає перспектив. Без прозорого ціноутворення, ви не можете спрогнозувати вартість товарів у часовій перспективі. А як можна щось планувати наосліп? Розвиток біржового ринку сприятливо позначається як на державі, так і на легально працюючому бізнесі, адже у такому випадку бізнес чесно та прозоро демонструє свою діяльність, а держава отримує оперативну та достовірну ситуацію про ринковий стан економіки, її настрої та тенденції. Якщо цим правильно користуватися, то можна дуже тонко та оперативно регулювати ринкове середовище таким чином, аби бізнес розвивався у максимально сприятливих умовах, а державі це допоможе залучати ширше коло інвесторів, які не можуть собі дозволити інвестувати в українську економіку сьогодні. Єдине, кому від таких перетворень стане гірше – це тіньовому секторі економіки, адже у випадку розвинутого легального ринку, він втрачає свої переваги.

Тобто біржа, це інструмент для ведення прозорої торгів та справедливого ціноутворення. На яких ринках це можна впровадити?

Усі розвинені країни світу визначають стратегічні ринки. Для кожної країни є певні особливості, але базові ринки завжди є такими: енергетика та енергоресурси, нафтопродукти, метал, сільськогосподарська продукція. Сьогодні на цих ринках панує безлад і саме за умови постійного та достатнього використання біржових інструментів можна зрушити ситуацію з мертвої точки.

Тільки ці ринки потрібно розвивати? Як щодо необробленої деревини ?

Існує безліч ринків, де можна застосувати біржові торги. Наведу приклад: ринок державних закупівель до Революції Гідності було тотально корупційним явищем, однак з 2014 року, ми активно приймаємо участь у розробці та підтримці проекту Прозорро. Ми є учасниками двох громадських організацій, які активно та постійно приймали активну участь під час становлення даної системи. На сьогодні, ми є частиною даного проекту. На УУБ, для проведення закупівель, вже зареєструвалося декілька лісгоспів, а деякі лісгоспи приймають участь як учасники закупівель. Ми надаємо повний функціонал, та постійно його розширюємо для наших клієнтів.

Ви казали, що є членом громадських організації. Ви одна з найбільших товарних бірж України навіщо це вам?

По-перше, ми не можемо бути осторонь тих глибинних проблем, що спіткають як нас, так і наших колег. По-друге, до нас звернулися деякі галузеві організації з пропозицією допомогти в організаційному процесі з проведення спецаукціонів по деревині. Оскільки на останньому такому аукціоні, що проводився іншою біржою були з’ясовані деякі недоліки. На таких заходах дуже не люблять сюрпризів, тож ми вирішили допомогли лише з метою створення та розвитку прозорих та ринкових механізмів, щоб не було зривів аукціонів, при яких держлісгоспи не отримують вчасно грошову виручку, а це обов’язково обернеться збитками для держави. Покупці мають бути впевнені, що будуть забезпечені сировиною, а їх виробничі потужності не простоюватимуть.

Які ринки на сьогодні обслуговує Українська універсальна біржа?

На сьогодні, ми дуже тісно та плідно проводимо торги майном, що належить Фонду державного майна України. Це зазвичай об’єкти малої приватизації, однак, як з’ясувалося і у цьому питанні необхідно суворо та жорстко дотримуватися принципів паритетності та абсолютною прозорості. Можна сказати, що сьогодні, ФДМУ активно проводить реалізацію такого майна на нашому торговому майданчику і за кількістю аукціонів ми є на першому місці, що свідчить про ФДМУ повністю задоволений нашими сервісами.

На цьому ми не зупиняємося, ми активно розвиваємо сферу своїх послуг: ми є одним з торгових майданчиків, на якому ФГВФО проводить реалізацію майна банків, що ліквідовуються; УУБ надає послуги з реалізації майна банкрутів, а тому тісно співпрацюємо з арбітражними управляючими.

Однак, на УУБ продається не тільки проблемні активи – ми надаємо послуги з реалізації й для працюючих банків також. Для них у нас особливі умови. Але все ж таки ключовими нашими клієнтами є такі великі підприємства та установи як НАК Нафтогаз, Наек Енергоатомом, Укргазвидобування, Укренерго, НБУ, Міністерство внутрішніх справ, підприємства, що підпорядковані Мінагрополітики: Аграрний фонд, ДПЗКУ та інші.

Іншим напрямом нашої діяльності є ринки сільськогосподарської продукції, вугільної продукції (УУБ акредитована Мінекономрозвитку як вугільна біржа), енергоносії зокрема природний газ та інші. Але все ж таки хочу наголосити, що основним вектором на 2017 рік ми для себе вибрали ринок держзакупівель і як біржа Прозорро акредитована за всіма рівнями акредитації і успішно рухаємось у цьому напрямку.

Джерело: UALIS