Важливим етапом розвитку економіки України є запуск земельних аукціонів, адже с/г угіддя в нашій країни складають понад 60% від усього земельного фонду. Близько 20 останніх років власники землі не мали можливості на вільне володіння своїм майном. Вони не могли не тільки заключати договори купівлі-продажу, а й обмінювати ділянки чи використовувати їх у якості банківської застави. Через такі обмеження ситуація в агросекторі загострилася.

Земельні аукціони в Україні стартують уже незабаром

Нове законодавство щодо електронних земельних аукціонів остаточно запрацює з 01 липня 2021 року. Цієї події українці чекали не один десяток років. Вона відкриє нові можливості і для фермерів, і для великих виробників агропродукції.

Негативні явища, до яких привела відсутність ринку землі, – зниження гіпотетичних цін на сільськогосподарські ділянки, а також на їх оренду. Останню також можна буде здійснити в онлайн-форматі у системі Прозорро.Продажі. Мова йде про землі, які перебувають у власності держави. Поки що (до липня) проходять такі земельні аукціони в Держгеокадастрі.

Вищеназваний стан справ був на руку лише тим підприємцям, які звикли діяти через тіньові домовленості. Даючи хабарі, вони проводили нелегальний продаж під прикриттям довгострокової оренди. А мораторій задовольняв хіба що тих фермерів, які звикли до екстенсивної діяльності. Натомість його скасування надасть агровиробникам можливість раціонального вкладу коштів у ділянки та отримання більших прибутків, адже вони стануть повноправними власниками землі. Отже, запуск земельного ринку ґрунтовно змінить вектор ведення сільського господарства в позитивний бік.

Відтепер фермери зможуть вільно не тільки успадковувати с/г угіддя, а й купувати їх на прозорих умовах. Однак доступна площа землі поки що обмежується 100 га. Для юридичних осіб вона збільшиться до 10 000 га, але через 2,5 роки.

Щодо продажу, то ми говоримо здебільшого про приватні земельні паї. Державні угіддя наразі доступні лише для оренди, відповідно до Закону № 2195. Ці процедури будуть проходити у форматі електронних земельних аукціонів на Прозоро.Продажі.

Земельні аукціони онлайн на майданчиках системи Прозорро.Продажі

Нещодавно був ухвалений Закон № 2195, який передбачає виставлення лотів на земельні аукціони в електронному форматі, тобто у системі Прозорро.Продажі. Це стосується не тільки реалізації приватних ділянок, а й права на оренду державних угідь. Дану ініціативу підтримали 272 народні депутати.

Різноманітні державні і комунальні активи вже давно реалізуються на електронних торгах через спеціальні майданчики на зразок Української універсальної біржі. Таким чином забезпечуються прозорість та економічна ефективність продажів.

За майже 5 років роботи системи Прозорро.Продажі на її офіційних майданчиках відбулося 374 тисячі аукціонів, у яких взяли участь понад 34 тисячі осіб. А дохід від них у бюджети різних рівнів наразі перетнув позначку у 39 млрд. грн.

Земельні аукціони – це хороша можливість придбати ділянку сільськогосподарського призначення за справедливою ринковою ціною і почати чи розширити свій бізнес. Для участі в них потрібно лише зареєструватися на акредитованому майданчику, наприклад, Української універсальної біржі та сплатити реєстраційний та гарантійний внески.

Дізнаватися новини про ринок землі чи інші напрямки системи Прозорро.Продажі ви можете на сторінці sale.uub.com.ua у Facebook. А відслідковувати актуальні лоти допоможуть наші Telegram-бот та Viber-бот або спеціальна Email-розсилка.